Mólo jazierka v Mestskom parku pre rekonštrukciu uzavreli

Mólo jazierka v Mestskom parku pre rekonštrukciu uzavreli

Mólo jazierka v košickom Mestskom parku od utorka uzavreli, dôvodom sú prípravné práce na jeho rekonštrukciu. Podľa hovorcu Správy mestskej zelene v Košiciach Petra Sasáka vlhkosť poškodila krycie dosky i drevené nosníky móla.


        „Stav móla sme pre zvyšujúci sa počet porúch pravidelne monitorovali a pripravovali sme jeho rekonštrukciu. Po dôkladnej prehliadke v septembri sme usúdili, že po letnej sezóne nastal čas začať s plánovanou obnovou,“ povedal Sasák s tým, že hoci ide o jedno z najvyhľadávanejších miest v Mestskom parku, počas prác ho z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti návštevníkov nebude možné sprístupniť.
        Prípravné práce sa podľa Sasáka naplno rozbehnú tento týždeň. Najviditeľnejšou zmenou má byť zníženie hladiny jazierka o necelý jeden meter, aby mohli vyčistiť a pripraviť budúce stavenisko. „Počas trvania prác budeme dohliadať, aby fauna a flóra jazierka neutrpela škody. Znížená hladina bude iba na nevyhnutne potrebný čas trvania prác,“ vysvetlil. Podľa odhadov SMsZ si obnova vyžiada uzavretie móla približne na šesť týždňov.
        V rámci komplexnej obnovy vymenia celú nosnú konštrukciu aj povrch móla. Súčasťou budú tiež odolnejšie kovové kotviace prvky. Náklady na nákup materiálu predbežne vyčíslili na 16.000 eur s DPH. Opravu bude SMsZ realizovať vo vlastnej réžii. „Pôjde o zmenu, ktorá zlepší naše možnosti aj v prípade budúcich opráv móla. Tie sa po zmene budú realizovať náhradou poškodenej časti medzi opornými bodmi. Vďaka tomu zmiznú z móla aj ľuďom známe záplaty v jeho podlahe,“ vysvetlil vedúci technického úseku SMsZ Michal Baľo.
        Okolie móla je už ohradené výstražnou páskou. Návštevníkov o zákaze vstupu informujú vyvesené oznamy. SMsZ na základe skúseností na verejnosť apeluje, aby upozornenia rešpektovala.
        Jazierko v Mestskom parku vzniklo počas revitalizácie parku v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013. Vtedy bolo vybudované aj mólo, ktoré umožňuje prechádzať sa nad hladinou jazierka a obdivovať vodný život pod aj na jeho hladine. Je tiež jedným z dejísk rôznych podujatí.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): SMsZ

Odporúčame

TOP články