Míting k novembru 1989 odmietol nenávisť a násilie

Míting k novembru 1989 odmietol nenávisť a násilie

Pod názvom Verejnosť proti násiliu a nenávisti sa vo štvrtok (17. novembra) večer v centre Košíc konal míting k 33. výročiu Nežnej revolúcie. Zorganizovali ho občianska iniciatíva November 1989 a iniciatíva Za slušné Slovensko za účasti zhruba 150 ľudí.

Organizátori odmietli radikalizáciu niektorých spoločenských skupín, extrémizmus ústiaci v terorizmus, nenávisť voči niektorým náboženským a etnickým menšinám i LGBTI+ komunite. Podujatie, ktoré sa konalo na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, vyjadrilo aj podporu Ukrajine v boji proti ruskému agresorovi.

Odkaz novembra 1989

Podľa spoluorganizátora Petra Neuwirtha míting reagoval na súčasnú situáciu v súvislosti s odkazom novembra 1989. „Vieme, že v spoločnosti sa objavujú javy, ako extrémizmus, rasizmus a v poslednom čase aj terorizmus, ale takou podstatnou hrozbou je ruská agresia na Ukrajine, takže radi by sme týmto mítingom podporili Ukrajinu v jej boji aj za našu slobodu,“ povedal pre novinárov.

Na podujatí vystúpili protagonisti Nežnej revolúcie, mama zavraždenej snúbenice novinára Jána Kuciaka Zlatica Kušnírová, zástupkyňa LGBTI+ komunity či ukrajinská vojnová utečenka.

Spomínalo sa aj pri pamätnej tabuli

Udalosti 17. novembra 1989 a obete komunistického režimu si ešte v stredu (16. 11.) položením kytíc pri pamätnej tabuli obetiam komunizmu na Hlavnej ulici 66 v Košiciach pripomenulo aj vedenie mesta na čele s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom a námestníčkou primátora Lucia Gurbáľovou, spolu s mestskými poslancami, zástupcami mestských častí a ďalšími hosťami.

Zdroj: TASR, Mesto Košice

Foto (ilustr.): Miro Vacula

Odporúčame

TOP články