Mestskí policajti pomáhali pri evakuácii osôb na Nešporovej

Mestskí policajti pomáhali pri evakuácii osôb na Nešporovej

21. augusta 2023

Hliadka Mestskej polície mesta Košice spozorovala v nedeľu 20. augusta v poobedňajších hodinách počas hliadkovej činnosti na Nešporovej ulici v Košiciach hustý čierny dym vo vrchnej časti jedného z bytových domov. Príslušníci MsP preto urýchlene prišli pred vchod tohto bytového domu, kde staršia pani kričala, že horí bytový dom. Pani policajtom zároveň sprístupnila vstup do bytového domu.

Policajti okamžite kontaktovali Operačné stredisko MSP, ktoré informovali o požiari v bytovom dome a požiadali aj o urýchlenú pomoc hasičov. Operačné stredisko po tejto informácii od hliadky MsP kontaktovalo všetky záchranné zložky.

Po odovzdaní informácií pracovníkovi operačného strediska začali policajti s urýchlenou evakuáciou obyvateľov od najvyššieho 10. poschodia. Postupne prechádzali jednotlivé poschodia smerom dole a kričali a búchali na dvere, že horí a treba urýchlene opustiť horiaci bytový dom.

Počas evakuácie bol v chodbových priestoroch hustý čierny dym a nulová viditeľnosť. Jeden z policajtov, ktorý sa v tom čase nachádzal na 4. poschodí započul, ako nejaká pani o poschodie vyššie kričí o pomoc. Kričala, že má v byte svoju telesne postihnutú sestru na vozíčku a že bez nej nikam nepôjde. Policajt preto bez váhania vybehol na 5. poschodie. V byte sa nachádzala na posteli bezvládne ležiaca staršia žena, ktorú zobral na ruky a urýchlene s ňou utekal cez hustý dym po schodisku až do bezpečia pred bytovku. Následne sa k tomuto policajtovi pridali jeho kolegovia z Pohotovostnej ochrannej jednotky MsP a spoločne pokračovali v evakuácii ďalších obyvateľov bytového domu.

Medzitým ďalší z dvojice policajtov, ktorí sa ako prví dostavili na miesto udalosti, pokračoval v evakuácii obyvateľov a ostal uviaznutý na 6. poschodí s 8 mesačným dieťaťom a s ôsmimi osobami. Policajt však výborne vyhodnotil situáciu. Zistil, že prudkým návalom dymu nemôžu pokračovať bezpečne smerom dole k východu, a preto skoordinoval evakuáciu smerom na najvyššie poschodie, kde v jednom z bytov na 10. poschodí na balkóne vyčkali na pomoc HaZZ. Tento policajt počas čakania na pomoc ďalej poskytoval potrebnú pomoc osobám prípravou vlhkých uterákov. Nimi si zakrývali dýchacie cesty, aby tým zabránili vdýchnutiu škodlivého dymu a upokojoval veľmi napätú a stresujúcu situáciu. Po asi jednej hodine sa hasiči dostali s plošinou na 10. poschodie, kde postupne evakuovali prednostne deti a ženy a následne mužov. Po zažehnaní bezprostredného nebezpečenstva museli byť z dôvodu vdýchnutia škodlivých splodín následne ošetrení aj traja príslušníci MsP, ktorí poskytovali pomoc pri evakuácii.

Zdroj: FB MsP Košice

Odporúčame

TOP články