Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo z rezervného fondu takmer 1,5 milióna eur

Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo z rezervného fondu takmer 1,5 milióna eur

 

 Suma 1,45 milióna eur z rezervného fondu mesta Košice pôjde na riešenie havarijnej situácie v súvislosti so strechou krematória. Ďalších 25.000 eur je určených na odstránenie následkov po minulotýždňovej búrke pre zoologickú záhradu a 10.000 eur pre občianske združenie Detská železnica Košice. Použitie peňazí schválilo mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom štvrtkovom zasadnutí.


      Pri hlavnom vchode do krematória sa v prvej polovici apríla prepadol kus výstuže strechy. V dôsledku toho sa z nej uvoľnila sutina a časť drevenej konštrukcie. Podľa statického posudku došlo k poškodeniu časti nosnej konštrukcie zo strešných pórobetónových panelov. V súčasnosti sa realizuje demontáž strechy na vstupnej časti krematória. „Budeme musieť pristúpiť v určitej časti k jej celkovej výmene,“ povedal viceprimátor Marcel Gibóda. Podľa doterajších odhadov budú celkové náklady približne vo výške 1,45 milióna eur. Či bude suma poskytnutá pre Správu mestskej zelene na tento účel postačovať, podľa jeho slov ukáže až samotný priebeh prác.
      Peniaze pôjdu aj na odstránenie škôd po búrke z 9. júna. Prívalová vlna potoka v košickej zoo okrem iného poškodila spevnenie brehov, zatopila expozíciu dolného rybníka a zdemolovala návštevnícku cestu k DinoParku, došlo tiež k poškodeniu oplotenia výbehov.
      Škody vznikli aj na Košickej detskej historickej železnici. Došlo k zaplaveniu časti úseku trate, zaneseniu bahnom a k znehodnoteniu nového štrkového lôžka či zdeformovaniu niektorých častí mosta. Mesto na riešenie tejto mimoriadnej situácie v dôsledku veternej a dažďovej smršte vyčlenilo 10.000 eur. „Škody sú mierne vyššie, ale očakávame aj aktivizáciu rezerv týchto organizácií,“ dodal Gibóda.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články