Mesto zrekonštruovalo autobusové zastávky, v pláne je modernizácia ďalších

Mesto zrekonštruovalo autobusové zastávky, v pláne je modernizácia ďalších

Mesto Košice ukončilo II. etapu projektu Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov v Košiciach financovaného z eurofondov.

V rámci nej prešlo rekonštrukciou šesť autobusových zastávok v štyroch mestských častiach. Dnes poslednú z nich slávnostne odovzdali do užívania cestujúcej verejnosti.

Pribudli informačné tabule 

V MČ Sever pri Okresnom úrade dnes (6. 7.) slávnostne odovzdali cestujúcim posledné dve z poltucta vynovených zastávok. „Sme veľmi radi, že práve tieto dve protiľahlé zastávky sú vynovené, pretože už boli vo veľmi zlom stave. Už sa viac nebudú ničiť autobusy MHD a zvýši sa tiež bezpečnosť v doprave,“ povedal starosta Severu František Ténai (nezaradený).

V mestskej časti Západ využívajú obyvatelia novú autobusovú zastávku Ružová v smere do centra už od mája. Rovnako sa môžu tešiť zo zastávok Považská v smere k Hlavnej pošte. Na Staničnom námestí pribudli opravené zastávky vo všetkých štyroch smeroch, na zastávke Belehradská na Sídlisku Ťahanovce v smere do centra sa doplnili elektronické informačné tabule, ktoré online informujú cestujúcich o odchodoch autobusov.

Investíciu vo výške 510 904 eur stavebne zabezpečila košická spoločnosť Eurovia, ktorá uspela verejnom obstarávaní s najnižšou ponukou. Väčšinu finančných zdrojov získalo mesto z Integrovaného regionálneho operačného programu, ale aj zo štátneho rozpočtu, zvyšok peňazí predstavujú vlastné finančné zdroje mesta.

Väčší komfort, bezpečnosť a smart technológie

V rámci rekonštrukcie sa na zastávkach osadili nové označníky a elektronické informačné tabule s aktuálnymi príchodmi odchodmi spojov, ktoré tam predtým chýbali. Zrealizovali sa tiež stavebné úpravy nástupných plôch zastávok a jazdných pruhov pre autobusy. Doplnili sa tiež odpadkové koše a lavičky.

Nové zastávky prispejú k pohodlnejšiemu a bezpečnejšiemu cestovaniu a zároveň skrášlia verejný priestor. „Za posledné štyri roky sme zmodernizovali 35 autobusových zastávok za niekoľko miliónov eur. Všetky tieto zastávky realizujeme z peňazí z eurofondov, teda mesto to stojí len malý peniaz. Teším sa, že strategické oddelenie magistrátu má vytipované a pripravené projekty na ďalších 13 autobusových zastávok po celom meste. Čakáme na výzvu z eurofondov, aby sme sa mohli zapojiť, požiadať o peniaze a realizovať ich. Je to dôležitá téma, chceme aby boli zastávky moderné, čisté a smart. Je dôležité, aby mali v dnešnej dobe cestujúci online informácie o odchode ich autobusu,“ povedal po slávnostnom odovzdaní zastávky košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

V ďalšej etape chce mesto zmodernizovať ďalších 13 zastávok

Mesto plánuje obnovu ďalších 13 autobusových zastávok v mestských častiach Dargovských hrdinov, Sídlisko KVP, Juh, Sever a Staré Mesto, pri ktorých už sú pripravené a odsúhlasené projektové dokumentácie. Konkrétny termín realizácie bude závisieť od získania externých finančných zdrojov z eurofondov.

V prvej etape projektu Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov v Košiciach sa ešte v roku 2019 v rôznych častiach mesta zrekonštruovalo celkovo 29 zastávok autobusov.

Zdroj: DT

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články