Martin Čičvák s Brechtom a o Brechtovi

Martin Čičvák s Brechtom a o Brechtovi

Prvou premiérou Národného divadla Košice v novom roku bude činoherná inscenácia hry Bertolta Brechta PÁN PUNTILA A JEHO SLUHA MATTI. Pred premiérou, ktorá bude v piatok 9. februára v Historickej budove NDKE sa s režisérom Martinom Čičvákom zhováral Peter Himič, dramaturg Činohry NDKE.

Inscenácia nie je tvojím prvým stretnutím s Brechtom, vlastne zo slovenských režisérov si Brechta najčastejšie režíroval ty. Musí za tým niečo byť…

Zaoberať sa intenzívne Brechtom je pre mňa prirodzené, keďže som ako študent réžie na Janáčkovej akadémii umení v Brne nastúpil do ateliéru profesora Aloisa Hajdu, ktorý inscenoval azda všetky Brechtove hry, a stál pri zrode kompletného prekladu Ludvíka Kunderu, celoživotného priateľa. Ak k tomu pridám umelecké smerovanie režiséra Petra Scherhaufera, ktorý bol tiež mojím pedagógom a profesora Bořivoja Srbu, tiež zarytého brechtológa, ktorý nám prednášal dramaturgiu. Takže pred Brechtovou estetikou sa nedalo ujsť, aj keby po tom človek túžil. To však nebol môj prípad: musím povedať, že v Brechtovom režisérskom, ale v podstate aj spisovateľskom videní som sa absolútne našiel – učaroval mi svet divadla pevne vedeného, rytmizovaného, artistného, divadla, ktoré dáva obrovský dôraz na zábavnosť a snaží sa z textu vyťažiť všetky možnosti humoru, Zároveň divadla filozofujúceho, polemického, plného vášnivého myslenia a rafinovaných paradoxov, pretože toto všetko Brechtovo veľké, epické, čiže Totálne divadlo je.

Celý rozhovor si môžete prečítať na https://www.sdke.sk/…/martin-cicvak-s-brechtom-o-brechtovi.

Odporúčame

TOP články