Košické chodníky si našli adoptívnych rodičov

Košické chodníky si našli adoptívnych rodičov

O zimnú údržbu sa v Košicach starajú mladí aj starí. Robia to z lásky k mestu aj ako brigádu.
Mesto Košice odštartovalo v roku 2020 inovatívny projekt zimnej údržby, na ktorom sa mohli za finančnú odmenu zúčastniť všetci obyvatelia nášho mesta. Projekt sa stretol s obrovským záujmom. Z 599 úsekov si Košičania adoptovali 540!


Ponuka zaujala najmä študentov, ale aj dôchodcov. Privítali ju aj ľudia, ktorí boli počas zimnej údržby v karanténe kvôli koronavírusu.


Hotovo

Aplikácia vznikla v spolupráci s košickou spoločnosťou Hotovo, ktorá ju vyvinula špeciálne pre samosprávu metropoly východu. V rámci pilotného projektu bolo počas zimnej sezóny pre záujemcov k dispozícii zhruba 40 kilometrov chodníkov najmä v mestských častiach Sever, Juh, Západ alebo Staré Mesto.

V roku 2018 sa počas trvania zimnej údržby staralo mesto o 120 kilometrov chodníkov, ktoré ručne dočisťovalo 22 ľudí. Od roku 2019 po nadobudnutí platnosti takzvanej chodníkovej novely sa nové vedenie mesta muselo postarať o 420 kilometrov chodníkov dokopy. Ručné čistenie zabezpečovalo v teréne 120 ľudí a zároveň na neudržiavané úseky chodníkov pribudlo 800 modrých „populárynch“ tabuliek s nápisom – Chodník je v zimnom období neudržiavaný! Tých sa vedenie mesta túto zimu vďaka aplikácii Zimná údržba zbavilo. „Sme spokojní s prvou sezónou nasadenia aplikácie. Najpodstatnejšie pre nás je, že sa ujala, v praxi funguje a je prospešná. Ľudia prebrali zodpovednosť, niečo si zarobili a výsledkom sú udržiavané chodníky,“ vyjadril sa konateľ firmy Hotovo Marian Skalský. „Do budúcna sme pripravení upravovať a rozširovať aplikáciu podľa plánov mesta a požiadaviek používateľov. Vidíme aj potenciál na rozšírenie napríklad o ďalšie ročné obdobia, kde občania môžu pomôcť mestu s rôznymi menšími úpravami okolia, ako napríklad hrabaním lístia.”

Palec hore!

O tom, že aplikácia Zimná údržba bola dobrým rozhodnutím, svedčia aj reakcie Košičanov. Pani Milada nám do redakcie napísala mail, v ktorom tvrdí, že chodník v blízkosti jej bydliska na Sokolovskej ulici nikdy nebol tak dôsledne udržiavaný.

„Nepamätám si, aby bol chodník na našej ulici v úseku od autobusovej zastávky – Sokolovská
1 smerom k Sokolovskej 6, takto upravený. Keď tento rok prvýkrát nasnežilo, bol ihneď očistený. V minulých rokoch sa po tomto chodníku v zime nedalo chodiť, pretože nebol udržiavaný a zmenou teplôt bol sneh ušliapaný, zmrznutý a chôdza po ňom veľmi nebezpečná. Využívala som cestu namiesto chodníka. Dnes ráno mi suseda povedala, že za jedenásť rokov, odkedy tam býva, sme taký čistý chodník nemali…“

S dieťaťom v kočiari, s lopatou v rukách

Nadšení sú aj Košičania, ktorí sa o chodníky starajú. Jeden z úsekov na Kysuckej ulici si adoptovali manželia Peter a Janette Butkayovci, rodičia len 9-mesačnej dcérky. O chodník sa starajú od začiatku spustenia aplikácie a tvrdia, že to nie je až také náročné. „Ak je na chodníku len čerstvo napadaný sneh, ide to pomerne rýchlo, ak je zľadovatený, musíme   ho   posypať,   počkať,   kým   to   odmrzne a až potom očistiť. Presekávať sa cez ľad je náročné. No priemerne sa nám úsek podarí očistiť za pätnásť minút,“ povedala Janette.

Starostlivosť o   chodník   si   delia   s   manželom. „Keď je muž v práci a príde oznámenie, že treba chodník upratať, idem ja, ak je doma, ide on. Ja som na rodičovskej dovolenke, takže môžem ísť skoro stále. Dcérku beriem so sebou. Ona je v kočíku a ja odpratávam sneh,“ s úsmevom opisuje starostlivosť o chodník Janette.

Mladá mamička tvrdí, že ju nadchla hlavne prestava, že sama môže prispieť k tomu, ako vyzerá jej okolie.

„Keď som si predstavila, že budem musieť chodiť s kočíkom po neodhádzaných   chodníkoch, desila som sa. Hneď, ako sme sa o tejto možnosti s   manželom   dozvedeli,    boli    sme    rozhodnutí, že ak sa bude dať adoptovať chodník niekde v okolí, tak to skúsime. Ďalším benefitom sú, samozrejme, aj peniaze. Keďže som na rodičovskej dovolenke, príležitosť si privyrobiť určite dobre padla. Ak bude adopcia chodníkov spustená aj budúci rok a budeme bývať v lokalite, kde to bude možné, určite do toho pôjdeme znova…“

Autor: Martin Majdák

Odporúčame

TOP články