Košice sa opäť zapoja do Európskeho týždňa mobility

Košice sa opäť zapoja do Európskeho týždňa mobility

Mesto Košice sa aj tento rok od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý sa každoročne koná v tomto termíne. Ide o kampaň Európskej komisie, ktorú na národnej úrovni koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia. Témou aktuálneho ročníka kampane je „Lepšia dostupnosť“ s mottom „Cestujme zodpovedne.“

Cieľom ETM je zvyšovanie povedomia a podmienok pre udržateľnú mestskú mobilitu, kam patrí pešia doprava, cyklodoprava, verejná doprava či motivácia k zmene správania smerom k udržateľným a ekologickejším formám dopravy.

Mesto podporuje využívanie ekologickej dopravy

Mesto sa chce v rámci tohtoročného týždňa mobility zamerať na dlhodobejšie ciele a projekty, ktoré pretrvajú a budú slúžiť obyvateľom aj po skončení kampane ETM. Pôjde najmä o aktivity a opatrenia, ktoré zostanú v meste aj po skončení týždňa mobility, so zameraním na zvýšenie bezpečnosti pešej a cyklistickej dopravy, motiváciu k využívaniu MHD, bicyklov či kolobežiek na každodennú prepravu v rámci mesta.

„Tento rok sme sa rozhodli využiť Európsky týždeň mobility na odprezentovanie dlhodobých aktivít, ktoré mesto realizuje s cieľom podporiť ekologickú dopravu, znižovať emisie a zlepšovať život v našom meste. Dlhodobo investuje obrovské finančné prostriedky do opráv zanedbaných chodníkov a ciest, rekonštrukcií a budovania cyklotrás a ďalších noviniek, ktoré zlepšujú bezpečnosť a komfort pre všetkých účastníkov cestnej premávky v našom meste. Veľkým prínosom pre skvalitnenie dopravy bude aj aktualizácia Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb, ktorú nedávno prijalo Mestské zastupiteľstvo,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Na Mäsiarskej pribudnú spomaľovacie vankúše

Jedným z dlhodobých opatrení, ktorý prinesie väčší komfort motoristom aj cyklistom pri jazde mestom, je výmena dvoch spomaľovacích prahov na Mäsiarskej ulici za spomaľovacie vankúše. Autá po nich prechádzajú len jedným kolesom, čím sa znižuje opotrebenie nápravy a aj hlučnosť. Toto riešenie zároveň umožňuje plynulejší prejazd na bicykloch. Osadenie spomaľovacích vankúšov je naplánované v priebehu budúceho týždňa. Do budúcnosti je v pláne aj výmena spomaľovacích prahov za spomaľovacie vankúše v celom historickom centre mesta.

Ďalšou aktivitou v rámci tohtoročnej kampane je sprístupnenie dát verejnosti zo sčítača cyklistov, ktorý je umiestnený na križovatke Komenského – Letná, a ich zverejnenie na open data portáli mesta. Mesto zároveň plánuje osadiť štyri nové sčítače pre cyklistickú aj automobilovú dopravu v lokalitách Trieda SNP – Ružínska a Južná trieda – Košťova.

Cyklisti sa môžu tešiť aj na pripravovanú každomesačnú udalosť CriticalMass, ktorá bude tento mesiac v znamení osvetlenia bicyklov počas veľkej nočnej cyklojazdy mestom Košice.

V druhej polovici septembra sa môžeme tešiť na viaceré zaujímavé akcie

Sprievodné akcie sa tento rok nebudú konať iba počas konania ETM, ale aj v nasledujúcich týždňoch. V piatok 23. septembra sa uskutočnia náučné cyklo-orientačné preteky AlleyCat, počas ktorých budú fanúšikovia jazdy na dvoch kolesách spoznávať lokality spojené s históriou košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD). Štart je o 17.00 hod. pri Historickej radnici na Hlavnej, cieľ bude v Ovečke KE.CY kiosku (Košické cyklotraily) v Čermeli.

Do kampane sa okrem mesta pridáva aj Košický samosprávny kraj a Integrovaný dopravný systém (IDS) Východ. Už tradične sa do sprievodných aktivít zapojí aj Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), ktorý v sobotu 24. septembra organizuje Dopravácky deň na Aničke s historickými vozidlami, kde si prídu na svoje návštevníci všetkých vekových kategórií. DPMK zároveň odporúča využiť na presun na túto udalosť rodinný hodinový cestovný lístok pre jednu až dve dospelé osoby a maximálne šesť detí v cene 1 euro.

DPMK chce zároveň pri príležitosti týždňa mobility upriamiť pozornosť aj na výhodnú cenu ročného cestovného lístka na MHD. Cestujúci si ho môžu od začiatku tohto roka kúpiť za výhodnú cenu 199 eur oproti pôvodným 242 eurám. Jeho platnosť sa dá v prípade potreby pozastaviť na 30 dní, počas ktorých ho cestujúci nebude využívať a jeho platnosť sa následne predĺži o rovnaký čas.

(DT)

Foto: MK

Odporúčame

TOP články