Košice s Bratislavou už spája diaľnica

Košice s Bratislavou už spája diaľnica

Dlhoročný sen mnohých východniarov sa podarilo splniť maďarskej obdobe našej Národnej diaľničnej spoločnosti – Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. V utorok predpoludním po vyše 3,5 roku výstavby dokončila a oficiálne spustila nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miškolcom a Tornyosnémeti. 

Úsek, ktorý až do konca tohto roka bude možné využiť aj bez zakúpenia maďarskej diaľničnej známky, sa od hraničného prechodu v Milhosti plynule napája na našu rýchlocestu R4 až do košickej mestskej časti Šebastovce. Jej výstavba stála v prepočte podľa aktuálneho kurzu 491,5 milióna eur a je na nej aj trinásť mostov, šesť cestných uzlov, tri odpočívadlá a viadukty pre zvieratá. 

Slávnostného otvorenia novej diaľnice spájajúcu metropolu východu prakticky s celým diaľničným systémom v západnej a južnej Európe sa spolu s predstaviteľmi maďarskej vlády na čele s premiérom Viktorom Orbánom (Fidesz) zúčastnil aj košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

„Som veľmi rád, že s pomocou maďarskej vlády sa podarilo splniť to, čo sľubovali viacerí bývalí slovenskí premiéri na čele s Róbertom Ficom. Nemáme síce rok 2010 ako to bolo v pôvodných plánoch našich politikov, no ďakujem našim južným susedom, že sa im podarilo Košice s Bratislavou prepojiť diaľnicou cez Miškolc. Mnohým východniarom sa takto výrazne skráti cesta do nášho hlavného mesta a nebudú musieť stáť v dlhých kolónach okolo Ružomberka alebo pod Strečnom.“

Foto: Mesto Košice/Miroslav Vacula

Polaček očakáva skorý začiatok výstavby juhovýchodného obchvatu Košíc

Už onedlho by sa malo začať aj s nadväzujúcou výstavbou ďalšieho úseku rýchlocesty R2. Pôjde o jednu z častí juhovýchodného obchvatu Košíc od Hanisky, resp. Šebastoviec do Košických Olšian, na ktorú je určených 165 miliónov eúr z eurofondov. Po jej dobudovaní v roku 2025 už budú môcť motoristi využiť diaľnicu D1 Bidovce – Budimír a ďalej až k Ružomberku, kde sa v tom čase má stavať posledný chýbajúci úsek tejto najdôležitejšej dopravnej tepny na Slovensku od Bratislavy do Košíc. Primátor doplnil, že teraz je už rad na slovenskej vláde, aby splnila svoj sľub a začala stavať.

„Viackrát som na túto tému hovoril s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (Sme rodina) a viem, že už nepotrvá dlho a začne sa so samotnou výstavbou. Verím, že najneskôr za 4 roky sa výrazne odľahčí aj doprava v celom meste, keďže tisíce tranzitujúcich osobných a nákladných áut sa po dostavbe tohto úseku úplne vyhnú Košiciam. Obmedzením emisií sa zlepší životné prostredie a skvalitní aj život obyvateľov vo viacerých mestských častiach. Takisto sa zvýši rýchlosť a bezpečnosť premávky a dúfame, že aj nehodovosť najmä pri Moste VSS, kde aj drobné ťuknutie dokáže negatívne ovplyvniť dopravu v celých Košiciach.“

Vlado Fabián

Foto: Mesto Košice/Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články