Koniar je spokojný so 100. ročníkom: „Traťový rekord je odmena“

Koniar je spokojný so 100. ročníkom: „Traťový rekord je odmena“

Jubilejný 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (MMM) splnil očakávania veľkej časti fanúšikov i organizátorov. Riaditeľ pretekov Branislav Koniar považuje rekordný čas Philemona Rona z Etiópie 2:06:55 za odmenu pre všetkých, ktorí sa podieľali na organizácii podujatia.
        Rono splnil pozíciu jedného z najväčších favoritov, do ktorej ho predurčoval najlepší osobný rekord z celého štartového poľa – 2:05:00 h. Sekundoval mu jediný ďalší vytrvalec s „osobákom“ pod 2:06 h Keňan Kebede Tulu, s ktorým absolvovali na záverečných kilometroch pútavý súboj do posledných metrov. Ten napokon vyústil k pokoreniu traťového rekordu z roku 2012, ktorý držal Lawrence Kimaiyo. „Bolo to veľmi tesné. Bežci začali na záverečných 7-8 kilometroch spomaľovať, no na záverečnom kilometri sme už napokon verili, že zo svojho tempa nestratia. Vidno, že k nám chodia bežci s výbornou výkonnosťou. Na veľkých maratónoch už nevídať sólové víťazstvá, naopak, často sú to súboje až na cieľovú pásku. Opäť sme taký videli aj v Košiciach. Zápletka sa ukáže až na konci a sme radi za takéto dramatické rozuzlenie,“ uviedol Koniar. Riaditeľa MMM tešili popri rekordnom čase aj ďalšie aspekty: „Mali sme veľké šťastie na počasie. Po horúcom septembrovom počasí pripadol prvý chladnejší deň práve na 1. október a to nám veľmi pomohlo. Videli sme veľa osobných rekordov, ktoré prekonali slovenskí bežci. Nový traťový rekord mužov je odmena pre všetkých, ktorí sa počas roka snažili o toto jubilejné podujatie.“
        Organizátori potvrdili aj angažovaním vytrvalcov s výbornými osobnými rekordmi snahu o vytvorenie nového maxima košického maratónu. V ženskom poli favoritiek nechýbala Keňanka Margaret Agaiová, ktorá v Košiciach už dvakrát vytvorila traťový rekord. V poli favoritiek ju doplnilo šesť afrických vytrvalkýň. Triumfovala Keňanka Jackline Cheronová, pre ktorú to bol iba druhý maratón v živote. „Priznávame, že tentoraz sme sa zamerali skôr na súťaž mužov. Ženský rekord sme posúvali v uplynulých piatich rokoch, takže tentoraz sme tomu dali voľnejší priebeh z hľadiska nominácie a rozpočtu. Napriek tomu prišla veľká kvalita bežkýň a napokon sme aj u žien videli veľké ukrajovanie z osobných rekordov, “ uviedol Koniar.
        Súboj o majstra Slovenska v maratóne napokon vyznel pre víťaza MMM z „covidového“ ročníka 2020 Mareka Hladíka. Súperil najmä so športovým „obojživelníkom“ Matejom Hujsom, ktorého výkonnosť v spojitosti s náročným programom vyzdvihol aj riaditeľ pretekov. „Matúš Hujsa hneď po MMM letel do Paríža kde ako tréner pomohol vodnému slalomárovi Matejovi Beňušovi v kvalifikácii OH 2024 v Paríži. Patrí mu obrovská poklona za to, ako sa dokázal sústrediť a dobehnúť v osobnom rekorde. Príprava najlepších Slovákov bola cielená na Košice. Treba povedať, že sa pripravovali v ťažkých podmienkach, ktoré nezodpovedajú tomuto storočiu a snahe presadiť sa v európskom meradle. Obaja sú úžasní ľudia.“
        Hladík vystriedal na pozícii slovenského šampióna Mariána Zimmermanna. Ten vlani triumfoval s časom 2:28:19, tentoraz mu ani vylepšenie „osobáku“ na 02:27:16 nestačilo na obhajobu titulu. „Vedel som, do čoho idem a na akej úrovni sú Marek (Hladík) či Matúš (Hujsa). Toto je spravodlivý šport. Človek sa porovnáva sám so sebou, vlani by som bol s týmto časom prvý. Tentoraz bola konkurencia silnejšia. Slovenský titul je v správnych rukách. Ja som veľmi spokojný, zlepšil som si „osobák.“ poznamenal Zimmermann.
        Riaditeľ MMM priznal spokojnosť s priebehom maratónskeho víkendu, počas ktorého sa v Košiciach objavilo viacero osobností verejného, športového a atletického diania. Popri úspešných olympionikoch Anastasii Kuzminovej, Matejovi Tóthovi, Robertovi Korzeniowskom či Martinovi Koukalovi figurovali v plejáde hostí aj zakladateľ maratónu v Berlíne Horst Milde, riaditeľ oddelenia Dedičstva Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Christopher Turner a ďalší. „Máme od nich skvelé reakcie. V slovách od Hosta Mildeho a hostí z celého sveta počas otváracieho ceremoniálu MMM boli veľké komplimenty. Som rád, že dokazujeme, že z hľadiska športovej diplomacie vieme držať krok so svetom a ponúknuť zaujímavý program. Stý ročník bol pre nás jeden z vrcholov tejto dekády. Konkurencia je obrovská, vytrvalci si vyberajú, kde budú štartovať. Stý ročník bol magický, no naše sily už musia smerovať k tomu, ako svetu predať našu druhú stovku. Je to niečo, čo nás bude tlačiť dopredu,“ priznal Koniar.

Zdroj: TASR

Odporúčame

TOP články