Knižnica pre mládež pripravila sériu pravidelných besied s cudzozemcami

Knižnica pre mládež pripravila sériu pravidelných besied s cudzozemcami

Knižnica pre mládež mesta Košice štartuje projekt Cudzozemec v knižnici pilotným podujatím v pobočke LitPark. Ide o cyklus pravidelných besied s cudzincami etablovanými v meste Košice a zámerom je spestriť ponuku knižničných podujatí o multikultúrne stretnutia.


        „Prostredníctvom cyklu týchto podujatí, ktoré budú prebiehať raz mesačne, predstavíme návštevníkom zaujímavé osobnosti z komunity cudzincov žijúcich v našom meste. Budú to reálne etablovaní obyvatelia Košíc a ich okolia, ktorí tu žijú, pracujú, majú svoj okruh známych a sú aj takí, ktorí si už u nás založili rodiny. Môžem povedať, že budú takými živými knihami, ktoré poslucháčom sprostredkujú informácie o odlišných kultúrach, zvykoch svojich rodných krajín a spôsobe tamojšieho života,“ objasnila riediteľka knižnice Kamila Prextová.
        Cez ich rozprávania budú môcť poslucháči spoznať krajiny ako Taliansko, Čínu, Vietnam, Holandsko či Škótsko. Dozvedia sa tiež ich životné príbehy a spoznajú ich pohľad na život na Slovensku.
        Projekt je podľa riaditeľky potrebné vnímať aj v širšom kontexte. „Snahou je poukázať na potrebu pochopenia, porozumenia a tolerantnosti. Besedy majú zabaviť, no tiež vychovávať, nielen tú mladšiu generáciu. Cez porovnávanie rozličných svetov a nenásilnú edukáciu sa pokúsime nasmerovať jednotlivcov k pochopeniu, rešpektu a nakoniec k tolerancii inakostí,“ objasnila riaditeľka.
        Stretnutia s cudzozemcami budú v Knižnici pre mládež mesta Košice sa budú konať raz v mesiaci po celý rok, s výnimkou letných prázdnin. Moderovania sa ujme Kristína Bertičová a hosťom pilotného podujatia bude v stredu 25. januára o 17. hodine v LitParku lektor anglického jazyka Gavin Cowper pochádzajúci zo Škótska.

Zdroj: TASR

Foto: MK, KMMK

Odporúčame

TOP články