Kino Úsmev má sto rokov

Kino Úsmev má sto rokov

Kino Úsmev oslávilo tento rok svoju storočnicu. Od roku 2016 funguje v novej podobe, vďaka ktorej prekročilo svoj tieň jednosálového kina. Riaditeľ Lukáš Berberich nám priblížil jeho fungovanie aj plány do budúcnosti.

Kino Úsmev nedávno oslávilo svoju storočnicu. Ako ste ho vnímali v minulosti a čo naštartovalo zásadné zmeny?

Naše občianske združenie Cinefil sa venovalo prevádzke viacerých kín v Košiciach. Začínali sme v bývalom kine Dukla na Dominikánskom námestí, kde sme vtedy ešte ako partia študentov prevádzkovali veľmi známy filmový klub. Počas tohto obdobia sme hľadali v Košiciach vhodný priestor na stále fungovanie. Zamerali sme sa na budovu kina Úsmev, keďže v tom čase bola opustená už niekoľko rokov. Budova patrí mestu, a tak sme ako občianske združenie začali rokovať o dlhodobom prenájme. To sa nám v roku 2015 podarilo presadiť a mesto nám schválilo prenájom budovy na 15 rokov s perspektívou vybudovania Centra audiovizuálnej kultúry. O rok na to sme už otvárali. Pôvodné kino Úsmev si určite pamätajú všetci Košičania. Navštevoval som ho ešte počas detských čias. Myslím si, že sa nám podarilo citlivo nadviazať na históriu jednosálových kín v Košiciach. Kamenné kino v centre mesta má úplne inú atmosféru ako multiplex.

Práca v kine Úsmev je prácou s hviezdami. Na fotke Lukáš Berberich s herečkou Vicou Kerekeš.

Očakávali ste, že sa z jedného z najstarších kín v Košiciach stane úspešný podnik, ktorý priťahuje nielen nadšencov filmov?

Dúfali sme, že to čo robíme, bude mať medzi Košičanmi úspech. Určite sme ale nepredpokladali, že o náš priestor bude až tak veľký záujem. Prvé tri roky boli pre nás pozitívne, návštevnosť rástla, no potom prišla pandémia. Ktorá sa extrémne negatívne prejavila na návštevnosti. 

Toto leto sme v Košiciach mali možnosť vyskúšať aj veľmi zaujímavý koncept – Záhradné kino. Ako tento pokus hodnotíte?

Záhradné kino patrí do aktivít, ktorými sa snažíme obnovovať kultúrne dedičstvo kín v Košiciach. Je to kino, ktoré bolo od osemdesiatych rokoch zatvorené a verím, že budúcu sezónu ho naplno obnovíme. Je to exteriérové kino, no je prestrešené a ukryté medzi budovami v centre mesta. Ponúka jedinečnú atmosféru a tomu sa snažíme prispôsobovať aj dramaturgiu. Myslíme si, že tento koncept má v Košiciach perspektívnu budúcnosť.

Počas fungovania kina Úsmev sa vám podarilo rozbehnúť aj druhú kinosálu – Impulz. Zastupuje na Slovensku nie veľmi známy koncept butikového kina…

Spolu s architektmi z architektonického ateliéru zerozero sme vytvorili v kine Úsmev jedinečný priestor. Má iba dvadsať miest a diváci si do sály môžu priniesť občerstvenie z nášho baru. Atmosféra sály je veľmi komorná, k príjemnému prostrediu prispieva aj pohodlné sedenie.

Blížia sa Vianoce, chystáte nejaký špeciálny sviatočný program alebo akciu pre divákov?

Blížiacimi sa Vianocami žijeme aj v kine Úsmev. V rámci mesiaca december pripravujeme viacero aktivít, či už je to filmový festival Jeden svet, alebo rôzne koncerty, prezentácie a premietania filmov, na ktoré sú u nás diváci zvyknutí. Okrem toho bude pred kinom aj tematicky vianočne zameraný streetfood, dalo by sa povedať, že to budú mini vianočné trhy. Na záver decembra, medzi sviatkami, chystáme v spolupráci s Tabačkou Štefanskú zábavu – Pišta najt. 

Zdroj: MM

Foto: Archív kina Úsmev

Odporúčame

TOP články