Jubilejný maratón prinesie bohatý sprievodný program

Galéria: Zapaľovanie maratónskeho ohňa

Tak, ako každý rok sa otvárací ceremoniál Medzinárodného maratónu mieru (MMM) uskutoční v predvečer štartu – v sobotu 30. septembra od 17.30 na Námestí maratónu mieru. Veľký otvárací ceremoniál nadväzuje na každoročný akt zapálenia maratónskeho ohňa. Ten nebude chýbať ani tentokrát, uskutoční sa však s odlišným scenárom ako obvykle.

„Súčasťou bohatého programu pri soche maratónca mieru bude odhalenie bronzovej repliky plakety World Athletics Heritage, ktorú MMM získal v roku 2020 za historický prínos k rozvoju hodnôt svetovej atletiky,“ informuje riaditeľ MMM B. Koniar.

Súčasťou osláv jubilejného ročníka MMM bude aj výstava vo Východoslovenskom múzeu. Výstava priblíži míľniky z histórie i súčasnosti maratónu dobovými dokumentmi, artefaktmi a zbierkovými predmetmi „Pribudnú k nim i vzácne stopky, ktorými rozhodcovia merali od roku 1930 až do roku 1981 čas bežcov. Privezie ich z Austrálie rodený Košičan Rudolf Lewith, ktorého otec bol dlhé roky rozhodcom MMM. Celá expozícia bude doplnená i 20-minútovým filmovým dokumentom, ktorý priblíži návštevníkom i touto formou storočnicu maratónskeho diania,“ dodal B. Koniar.

Zdroj: Mikuláš Jesenský

Foto (ilustr.): Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články