Jazdeckú a poľovnícku sezónu ukončila slávnostná Hubertova jazda

Jazdeckú a poľovnícku sezónu ukončila slávnostná Hubertova jazda

Jazdecká a poľovnícka sezóna skončila v Košiciach slávnostnou Hubertovou jazdou. Tradičné podujatie sa konalo v piatok na poludnie stretnutím jazdcov v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. Pokračovali po Komenského a Hlavnej ulici pred štátne divadlo, kde sa konal slávnostný nástup.


        Jeho súčasťou bol okrem fanfár aj malý koncert trubačov, pričom zaznel reglement Hubertovej jazdy. „Svoje majstrovstvo predvedú mladí sokoliari, ktorí na univerzite pracujú v Klube sokoliarstva a rehabilitácie dravcov,“ spresnila hovorkyňa UVLF Zuzana Bobríková.
        Po dekorácii koní sa jazdci vydali na tradičný symbolický hon na líšku do lesov v okolí Bankova. Líšku predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom na vopred pripravenej trase. Pozná ju len on, pričom sú na nej pripravené rôzne prekážky. Hon trvá dve až tri hodiny a podľa Bobrikovej preverí sily jazdcov aj koní. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku. Kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale.


     

   „Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci,“ dodala s tým, že sa koná sa na počesť svätého Huberta, patróna poľovníkov a jazdcov.
        UVLF pripomína, že kôň je symbolom univerzity. Liečbe a starostlivosti koní sa venujú aj jej odborníci. Klinika koní je univerzitným vedecko-pedagogickým multifunkčným pracoviskom. Jedným z účelových zariadení školy je tiež Jazdecký areál UVLF na Triede KVP.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články