František Balún oslavuje

František Balún oslavuje

Krásneho životného jubilea 75 rokov sa dnes dožíva aj dlhoročný sólista Opery NDKE a jej bývalý umelecký šéf František Balún. Rodák z Chminianskej Novej Vsi sa po štúdiách v Brne a angažmánoch v Prešove a v Bratislave v roku 1977 stal sólistom Opery vtedajšieho Štátneho divadla Košice, v ktorom bol v deväťdesiatych rokoch aj jej umeleckým šéfom.

„Tých rolí je viac. Určite prvou bola postava Valentína v opere Faust a Margaréta, ktorá ma takpovediac vyniesla hore. Spieval som ju v Bratislave s Petrom Dvorským. Potom to boli určite ďalšie úlohy v operách ako Pucciniho Bohéma, Verdiho Don Carlos či Traviata alebo Nabucco i ďalšie verdiovky, Gershwinova Porgy a Bess, v Leoncavallových Komediantoch, vo Wagnerovom Blúdiacom Holanďanovi a predovšetkým Mr. Scrooge v opere Jána Cikkera. Ale aj Mozartov Don Giovanni. Tých postáv bolo vyše päťdesiat a drvivá väčšina z nich mi naozaj prirástla k srdcu.“ Odpovedal František Balún v rozhovore pri príležitosti sedemdesiatin na otázky, ktoré operné postavy mu najviac utkveli v pamäti.

Národné divadlo Košice sa pripája k radu gratulantov a jubilantovi želá do ďalších rokov najmä pevné zdravie, šťastie a veľa pohody v kruhu najbližších.

Všetko najlepšie!

Odporúčame

TOP články