Exportné fórum v Košiciach ponúklo stretnutie podnikateľov a diplomatov

Exportné fórum v Košiciach ponúklo stretnutie podnikateľov a diplomatov

Priestor na výmenu názorov o nastavení, prioritách a nástrojoch exportnej politiky Slovenska ponúklo Exportné fórum 2023, ktoré sa v utorok konalo v Košiciach. Išlo už o tretí ročník podujatia, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR organizuje v snahe priblížiť sa potrebám podnikateľskej verejnosti.
        „Naším cieľom je dostať na palubu všetkých – malých, stredných, ale aj veľkých podnikateľov zo všetkých regiónov Slovenska, aby s nami komunikovali ich potreby či návrhy na zlepšenie. Spätná väzba podnikateľskej verejnosti je pre nás mimoriadne dôležitá,“ uviedol šéf rezortu diplomacie Miroslav Wlachovský.


        Fórum poskytuje slovenským spoločnostiam aj možnosť priamo rokovať s ekonomickými diplomatmi zo zastupiteľských úradov SR z celého sveta. Podľa ministra najväčší záujem podnikateľov o rokovania bol s diplomatmi z misií v Berlíne, New Yorku, Londýna, Paríža, Šanghaja, Tel Avivu, Prahy, Varšavy či Budapešti. „Individuálne konzultácie sú extrémne žiadané, získať informácie o potenciálne nových exportných trhoch z prvej ruky je neoddeliteľnou súčasťou Exportného fóra,“ povedal Wlachovský. Na podujatí sa podľa neho zišlo takmer 70 diplomatov zo zastupiteľských úradov SR, ktorí rokovali s 210 zaregistrovanými spoločnosťami.
        „Súčasná zložitá finančná, energetická či celková geopolitická situácia je impulzom pre technologický rozvoj a inovatívne produkty. Zvládnutie týchto trendov je predpokladom pre zdravú a udržateľnú konkurencieschopnosť. To platí pre firmy aj pre orientáciu našich ekonomických diplomatov,“ skonštatoval minister.
        S cieľom prezentovať ponuku proexportných nástrojov SR organizátori umožnili zainteresovaným aktérom štátnej správy vrátane agentúr predstaviť ich ponuku služieb prostredníctvom samostatných stánkov v rámci tzv. miniexpo. Podujatie sa konalo v košickom Kulturparku, v minulých rokoch sa uskutočnilo v Bratislave a Šamoríne.
        Súčasťou fóra je každoročne aj oceňovanie úspešných slovenských exportérov zlatou plaketou ministra za mimoriadny prínos v presadzovaní záujmov SR a spoluprácu v oblasti ekonomickej diplomacie.

Zdroj: TASR

Odporúčame

TOP články