Do centra pomoci na „čéhačku“ bude vstup len z autobusovej stanice

Do centra pomoci na „čéhačku“ bude vstup len z autobusovej stanice

V centre pomoci ukrajinským utečencom na kúpalisku Červená hviezda sa zaviedol nový, tzv. monitorovaný režim vstupu. Spoločnosť TEHO ako správca kúpaliska a Košické kultúrne centrá K13 pristúpili k tejto zmene na základe požiadaviek košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a Mestskej polície.

Dôvodom bolo zabezpečenie ochrany verejného zdravia súvisiace s evidenciou darcov potravinovej pomoci a zvýšením bezpečnosti samotných utečencov a dobrovoľníkov, ktorí sa tam vyskytujú v súvislosti s blížiacim sa začiatkom stavebných prác na prekrytí vodnopólového bazéna.

Monitorovaný vstup na kúpalisko Červená hviezda bol umožnený už len vojnovým utečencom z Ukrajiny, dobrovoľníkom. V odôvodnených prípadoch tam budú môcť vstúpiť aj osoby zabezpečujúce humanitárnu pomoc, ak požiadajú o výnimku spoločnosť TEHO.

Roman Dohovič: Utečencov si zo 17. nástupišťa prevezmú dobrovoľníci 

Okrem zavedenia registrácie došlo aj k zmene vstupu do areálu kúpaliska, ktorý sa presunie na košickú autobusovú stanicu. Východ bude umožnený na pôvodnom mieste, kde sa v letných mesiacoch vchádza na kúpalisko.

„Autobus s utečencami príde na nástupište číslo 17. Tam si jeho pasažierov prevezmú dobrovoľníci a odvedú ich do areálu, kde pribudne nové registračné miesto. Následne budú utečenci zaregistrovaní. Pre zlepšenie koordinácie ich pobytu v centre obdržia od pondelka na ruku náramok podľa toho, či chcú v Košiciach zotrvať dlhšie alebo plánujú hneď odísť. Po vybavení týchto formalít dostanú potrebné informácie či už o ubytovaní, odchode vlakov a autobusov z Košíc a základné informácie k získaniu dočasného útočiska,“ povedal splnomocnenec mesta pre ukrajinských utečencov Roman Dohovič.

Utečenci majú v centre pomoci na „čéhačku“ aj naďalej zabezpečené možnosti na občerstvenie, testovanie na ochorenie Covid-19 alebo očkovanie. Takisto môžu využiť aj možnosť oddychu pred ďalšou cestou nielen priamo na kúpalisku, ale aj na neďalekom parkovisku pred budovou Úradu práce na Staničnom námestí. Obe tie lokality im v súčasnosti poskytujú na tieto účely celkovo 600 miest.

Jana Poľová

Foto: Mesto Košice

Odporúčame

TOP články