Budúci týždeň sa začne s rekonštrukciou Angels arény za 2,64 milióna eur

Budúci týždeň sa začne s rekonštrukciou Angels arény za 2,64 milióna eur

S rekonštrukciou Angels Arény sa začne ešte v priebehu tohto mesiaca. Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) dnes podpísal zmluvu s vranovskou spoločnosťou Betpres, ktorá uspela spomedzi deviatich uchádzačov vo verejnom obstarávaní na jej rekonštrukciu a modernizáciu s najlacnejšou ponukou vo výške 2 637 600 eur.

Táto suma je o tretinu nižšia než predpokladaná hodnota zákazky. Angels Aréna by mala byť hotová do 18 mesiacov. Po jej rekonštrukcii a modernizácii budú môcť halu športovci, športové kluby, mládežnícke športové organizácie a školy využívať na rôzne druhy športov ako basketbal, mládežnícky volejbal, futsal, športová streľba, karate, MMA, takewondo, florbal, kickbox alebo na kondičnú prípravu. Všetci z nich budú môcť požiadať mesto o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom haly na základe platného VZN. Plánuje sa tam aj konanie kultúrnych a spoločenských akcií.

Mesto chce rekonštrukciu financovať aj z Fondu na podporu športu 

„Uvedomujeme si svoju zodpovednosť za budúcnosť halových športov v meste a dlhodobo sa snažíme o zlepšenie podmienok na ich tréningový a zápasový proces. Príkladom toho je aj podpísaná zmluva na rekonštrukciu Angels Arény. Verím, že mesto bude úspešné aj pri žiadosti, ktorou sme koncom januára požiadali o získanie dotácie z Fondu na podporu športu v maximálnej výške 1,25 milióna eur,“ skonštatoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý). 

Toho teší, že po náročných rokovaniach sa mestu vďaka veľmi dobre spolupráci s KSK podarilo dohodnúť na takom riešení, vďaka ktorému sa aj športové kluby doteraz pôsobiace v Angels aréne môžu uchádzať o nájomné zmluvy v zrekonštruovaných priestoroch SOŠ v Šaci. Nová Angels aréna podľa neho poskytne po skončení rekonštrukcie kvalitné podmienky pre tréningovú prípravu a ligové súťažné duely v rôznych druhoch športovOkrem toho sa chystajú aj zmeny v jej okolí.

Nový šat dostane aj okolie Angels arény

Následne chceme upraviť a zmodernizovať aj okolie Angels arény v predpokladanom náklade 1,3 milióna, na ktoré už máme vydaná právoplatné územné rozhodnutie a pripravujeme sa na získanie stavebného povolenia,“ doplnil primátor.

Na základe vzájomnej dohody a v súlade s podpísanou zmluvou odovzdá mesto Košice stavenisko Angels arény víťaznej spoločnosti 25. februára 2022. Vtedy sa do haly môžu nasťahovať nasťahovať robotníci a stavebné mechanizmy a začať s rekonštrukčnými prácami. 

Basketbalistky Young Angels tak ešte do začiatku rekonštrukcie stihnú v hale odohrať dva svoje súťažné zápasy. Derniérou pôvodnej Angels arény bude 22. februára televízny zápas Európskej ženskej basketbalovej ligy (EWBL) s ruským celkom Nika Syktyvkar. 

Jendrichovský oceňuje, že mesto im umožní odohrať v hale ešte ďalšie zápasy

Túto sezónu dohrajú na palubovke SOŠ Šaca. V tejto hale by mali pôsobiť aj v nasledujúcej sezóne. S takýmto riešením súhlasí aj generálny manažér basketbalistiek Young Angels Daniel Jendrichovský.

„Nebolo to jednoduché, ale podstatné je, že nám mesto Košice vyšlo v ústrety a nechalo nás dohrať februárové zápasy v Angels Aréne. Sme vďační za zapožičanie potrebného športového vybavenia, ktoré nám umožní v Šaci pôsobiť. Hala, v ktorej sme doteraz hrali, už dlhodobo nespĺňala požiadavky na kvalitný športový stánok. Verím, že na nás fanúšikovia nezanevrú ani v Šaci a budeme im aj naďalej prinášať radosť,“ uviedol. 

Priamo na budove bývalej Jazdiarne, ktorá bola súčasťou bývalých Malinovského kasární, sa v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu zrenovuje obvodový plášť. Jej vzhľad sa vráti zhruba do polovice minulého storočia, keď bol pôvodný objekt prestavaný na Športovú halu. Keďže budova je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, kvôli zachovaniu jej urbanistickej a architektonickej hodnoty musel projektant rešpektovať viaceré ich pripomienky. 

Zároveň lehota na predkladanie ponúk počas verejného obstarávania sa musela niekoľkokrát presunúť na neskorší termín kvôli celkovo 28 žiadostiam uchádzačov o vysvetlenie súťažných podkladov. Tieto faktory spôsobili takmer ročné zdržanie oproti pôvodne plánovanému termínu začiatku rekonštrukčných prác, ktoré mali byť na jar minulého roka.  

Postavia sa nové šatne, položí aj nová palubovka

Počas rekonštrukcie sa pôvodné tribúny úplne zrušia a vybuduje sa nové hľadisko s kapacitou 846 miest na sedenie. Vzniknú aj nové šatne pre športovcov, rozhodcov, trénerov, sprchy a sociálne zariadenia a položí sa aj nová palubovka. Pribudnú aj nové priestory pre zamestnancov haly, či sociálne zariadenia pre divákov.

Nad šatňami vznikne antidopingová miestnosť so sprchou a kancelária s kuchynkou. Vo vstupnej časti sa vybuduje aj kaviareň s kapacitou pre 24 hostí aj s malou galériou, odkiaľ bude možné sledovať tréningy alebo zápasy.

Stavebné práce počas najbližších 18 mesiacoch spôsobia obmedzenie využívania parkovacích miest na rampovom parkovisku v smere od bývalých kasární na Moyzesovej ulici. 

Vladimír Fabián

Odporúčame

TOP články