Bábkové divadlo v Košiciach uvedie premiéru anglicko-slovenskej hry

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie premiéru anglicko-slovenskej hry

Bábkové divadlo v Košiciach (BDK) uvedie premiéru inscenácie s názvom One, two, three…Ideš z hry! Táto anglicko-slovenská bábková hra je prvou premiérou divadelnej sezóny 2023/2024. Divákov má preniesť do rôznych kútov sveta a presvedčiť ich, že spoznávať rôzne krajiny, nové jazyky i kultúry sa dá v každom veku. TASR o tom informovalo BDK.
        Hlavnými postavami sú dedko Juraj a babka Gitka, ktorí vyhrajú cestu okolo sveta. Z Košíc sa vyberú do Londýna, New Yorku a navštívia aj Sydney, Bombaj či Kapské Mesto. Oporou im budú ich vnúčatá, ktoré im pomôžu s letenkami, angličtinou, mobilmi či navigáciou.
        V inscenácii zaznie vyše 100 anglických slov a fráz a viac ako 20 geografických faktov. Podľa autorky a režisérky Adriany Totikovej je hra jedinečná práve v tom, že sa v nej striedajú dva jazyky. „Naši hrdinovia putujú po piatich kontinentoch a krajinách, kde sa hovorí po anglicky, no medzi sebou komunikujú v slovenčine. Avšak v cudzine si musia poradiť s angličtinou aj rukami a nohami, ako to už v živote býva. Diváci sa spolu s hrdinami našej inscenácie naučia slovíčka, ktoré sú potrebné na to, aby sme pobyt v zahraničí zvládli,“ spresnila.


        Podľa Beáty Dubielovej, ktorá stvárni babku, odznejú základné slovíčka aj menej jednoduché vety, ktorých význam bude zjavný z akcie na javisku.
        Príbeh v sebe nesie aj myšlienku o dôležitosti dobrých vzťahov medzi starými rodičmi a vnúčatami a o porozumení naprieč generáciami. Ako pripomenul Miroslav Kolbašský, ktorý sa predstaví v úlohe dedka, vzťah medzi starými rodičmi a vnúčatami nie je často zobrazovaný. „Starí rodičia môžu vnúčatám odovzdať bohaté skúsenosti a dať im dobré rady. Naopak, vnúčatá môžu starkých zasvätiť do používania moderných technológií, mobilov, počítačov a najrôznejších aplikácií,“ dodáva BDK.
        Premiéra sa uskutoční v piatok (29. 9.) o 19.00 h v sále divadla na Alžbetinej ulici.

Zdroj: TASR

Odporúčame

TOP články