Atmosféru na Hlavnej opäť dotvára aj košická zvonkohra

Atmosféru na Hlavnej opäť dotvára aj košická zvonkohra

Po nútenej štvormesačnej odmlke zapríčinenej prácami na rekonštrukcii Spievajúcej fontány, sa zvonkohra opäť rozozvučala a každú hodinu zahrá jednu skladbu.

Na svoje si prídu milovníci rôznych žánrov. V repertoári sa bude striedať sa bude hudobná klasika, filmová aj ľudová hudba. Prvú skladba zaznie každý deň o 12.00 a posledná večer o 21,00 hod.

V roku 2022 Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) zvonkohru obnovila a opravila, aby mohla po takmer štyroch rokoch mimo prevádzky opäť tešiť všetkých Košičanov a návštevníkov mesta a dotvárať kolorit Hlavnej ulice.

V rámci opráv sa na zvonkohre kompletne vymenili mechanické diely fontány, ktoré sa starajú o zopínanie zvonov. Nové sú aj lanká spájajúce srdcia zvonov so systémom odbíjania, obnovili sa aj lokálne elektrické riadiace obvody a softvér ovládania. Nové digitálne riadenie zvonkohry navrhli a naprogramovali študenti Technickej univerzity v Košiciach.

História

Košická zvonkohra pri Spievajúcej fontáne vznikla ešte v roku 1997 v zvonolejárskej dielni Tomášková-Dytrychová na objednávku vtedajšieho primátora Košíc Rudolfa Schustera. Jej súčasťou je dvadsaťdva zvonov, ktoré odkazujú na 22 košických mestských častí. Sú osadené na umelecky stvárnenom diele pripomínajúcom strom, ktorý navrhli Peter Sceranka (zosnulý) a Juraj Koban.

Zdroj: SMSZ, mesto Košice

Foto: SMSZ

Odporúčame

TOP články