Ako sme volili ? Najviac hlasov Košičanov získalo PS.

Ako sme volili ? Najviac hlasov Košičanov získalo PS.

Sobotňajšie (30. 9.) parlamentné voľby v našom meste vyhralo podľa údajov zo Štatistického úradu SR Progresívne Slovensko (PS) s 23,92 percentami hlasov, čo je takmer o 6 percent viac ako ich zisk na celoštátnej úrovni. Najvýraznejší výsledok dosiahli v okrese Košice I, kde v mestských častiach Staré mesto, Sever, Džungľa, Kavečany, Sídlisko Ťahanovce a Ťahanovce mali spolu až vyše 27 percent hlasov.

Smeru a Hlasu sa najviac darilo na „trojke“

Na druhom mieste skončil Smer – SD so 17,92 percentami hlasov. To je naopak o vyše 5 percent menej ako ich celoštátne výsledky. Strane Róberta Fica sa najlepšie darilo v okrese Košice III (mestské časti Dargovských hrdinov a Košická Nová Ves), kde dosiahli až takmer 20 percent hlasov.

Na bronzovú priečku sa dostala strana Hlas – SD s 13,28 percentami hlasov. Aj Hlasu sa najviac darilo na košickej „trojke“, kde dostal vyše 15,5 percenta hlasov.

SaS dosiahla v okrese Košice I dvojciferný zisk

Ak by volili len Košičania, do NR SR by sa dostala ešte SaS s 9,52 percentami (v okrese Košice I dokonca až 10,7 %), OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí s 9,21 percentami a KDH s 7,31 % hlasov. Naopak SNS, ktorá na celoslovenskej úrovni získala 5,6 percenta hlasov, obdržala v Košiciach iba 4,47 %, čo by jej na parlamentné kreslá nestačilo.

V porovnaní s celoslovenskými výsledkami dostali v Košiciach viac hlasov ešte Demokrati so 4,30 percentami a Sme rodina s 2,29 percentami. Naopak v metropole východu sa oproti zvyšku Slovenska o niečo menej darilo Republike (4,47 percenta) a výrazne menej Aliancii – Szövetség s 1,23 % hlasov.

Do parlamentu mieri aj poltucet poslancov z metropoly východu

Výsledky volieb znamenajú, že do NR SR sa dostalo šesť poslancov s trvalým bydliskom v Košiciach. Za PS to sú Martin Dubéci a Zuzana Mesterová a za Hlas – SD Richard Raši s Petrom Žigom, Radomírom Šalitrošom a Igorom Šimkom. V prípade, ak by sa víťaznej strane podarilo zostaviť vládu, do parlamentu by sa ako náhradník dostal aj poslanec mestského zastupiteľstva za Smer – SD Andrej Sitkár.  

Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer-SD, ktorá získala 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente. Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko so 17,96 percenta so ziskom 32 poslaneckých mandátov. Za ním nasleduje Hlas-SD (14,7 percenta) s 27 poslaneckými kreslami. Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 percenta), ktorá obsadí v parlamente 16 poslaneckých miest. KDH získalo 6,82 percenta hlasov a v parlamente bude mať 12 poslancov, za ním nasleduje strana SaS (6,32 percenta), ktorá bude mať 11 poslancov. Do parlamentu sa dostala aj SNS (5,62 percenta), ktorá získala desať poslaneckých miest.

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články