Zapojte sa do Advetnej kvapky krvi

Zamestnanci magistrátu podporia primátorskú kvapku krvi

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice pozýva verejnosť, aby sa zapojila do Adventnej kvapky krvi. Národná transfúzna služba (NTS) Košice zaznamenala pokles darcov, čo sa prejavuje zníženými zásobami transfúznych liekov. Nedostatok krvi je potom problémom aj pre UNLP.

      „Už druhý rok po sebe prežívame my zdravotníci veľmi náročné predvianočné obdobie. Opäť sa pritom míňajú zásoby krvi, bez ktorých nevieme pomáhať našim pacientom,“
povedal generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik. Keďže vzhľadom na lockdown nie je možné organizovať spoločné odbery, prišli s myšlienkou Adventnej kvapky krvi s UNLP. Každý si s mikulášskym maskotom môže pri odbere spraviť adventnú fotografiu a pripojiť ju na sociálne siete, čím zároveň pomôžu šíriť toto posolstvo. Verejnosť pozývajú, aby krv prišli darovať nielen počas adventného obdobia, ale aj po ňom.
      Objednať sa na odber môže každý individuálne vopred telefonicky na čísle +421 910 833 191, pričom zdravotníci z NTS Košice sú k dispozícii denne pre pravidelných darcov aj pre prvodarcov.
      Nemocnica pripomína, že pacienti potrebujú krv po úrazoch aj pri akútnych chirurgických zákrokoch. Najviac sa jej spotrebuje pri liečbe transfúznymi prípravkami na Klinike hematológie a onkohematológie, napríklad pri hemoterapii. „Žiadame potenciálnych darcov a širokú verejnosť, aby situáciu nepodceňovali,“ dodal výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.
      Nedostatok krvi komplikuje situácia v súvislosti s vakcináciou darcov proti ochoreniu COVID-19 či postcovidové zdravotné ťažkosti. UNLP pripomína, že darcami sa môžu stať aj očkovaní alebo tí, ktorí sa na očkovanie chystajú.
      Zdôrazňuje, že ak sa do 14 dní po darovaní krvi u darcu objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37 stupňov Celzia, je potrebné neodkladne kontaktovať NTS Košice.

Zdroj: TASR

Foto: Mesto Košice

Odporúčame

TOP články