Výstava predstavuje tvorbu maliarov zo srbskej Kovačice

Výstava predstavuje tvorbu maliarov zo srbskej Kovačice

Insitné umenie zo srbskej Kovačice obývanej Slovákmi prezentuje najnovšia výstava vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach.

Návštevníci uvidia diela maliara Pavla Hajka, najoriginálnejšieho žijúceho predstaviteľa kovačickej insity so svojským výtvarným jazykom a filozofiou. Práve jeho autorský odkaz predstavuje prvý blok výstavy Insita z Kovačice trvajúci do 10. septembra. „Maliar prejavuje veľký zmysel pre humornú grotesku popretkávanú prvkami fantázie, ktorá miestami vyzerá akoby bola prenesená z tvorby Salvadora Dalího,“ informovalo VSM.

V druhej polovici od 12. septembra do polovice októbra expozícia predstaví prierez tvorby insitných umelcov vystavujúcich v Galérii Babka v Kovačici, ako aj ďalších zaujímavých autorov. Výstava, ktorú otvorili vo štvrtok (6. 7.), sa koná v Galérii pri komíne v Historickej účelovej budove VSM.

V mestečku Kovačica v súčasnosti žije viac ako 80 percent slovenskej populácie. Vo svete umenia sa stalo známym práve fenoménom takzvaného naivného maliarstva.

Zdroj: TASR

Foto: VSM

Odporúčame

TOP články