V ZOO majú nového kondora, ostane len dočasne

V ZOO majú nového kondora, ostane len dočasne

Zoologická záhrada Košice má nový prírastok, ktorý pricestoval zo ZOO v Krakove. Ide o samicu kondora veľkého (vultur gryphus). Ročné mláďa zostane v Košiciach len dočasne.

Pozorovať ju môžete vo voliére pri reštaurácii Gazdovský dvor. V porovnaní s párom dospelých kondorov, ktoré majú svoj domov v obrej voliére, sa môže zdať tento dravec iný. Chýba mu biely golier a namiesto čierneho má hnedé perie. Juvenilný šat sa postupne zmení, čo môže trvať až 7 rokov. V tomto veku kondory dospievajú. Samica bude v Košiciach len dočasne. Európsky koordinátor pre chov kondora veľkého Rudy Wedlarski rozhodol o jej repatriácii v Argentíne. Za týmto účelom Zoo Krakov organizuje zbierku na tento finančne náročný počin.

Kondory a supy patria v prírode k veľmi ohrozeným druhom. Príčinou je používanie diclofenacu vo veterinárnej starostlivosti, ktorý zostáva v tele uhynutých zvierat. Supy a kondory ako zdochlinožravce sú týmto najviac postihnuté.
Zoologická záhrada Košice je známa bohatou kolekciou vtákov. Chová 130 druhov a ako jediná na Slovensku je významným chovateľom tučniakov a tukanov, zobákorožcov a papagájov.

Pokračuje aj pomoc ukrajinským zoologickým záhradám

Z dobrovoľných príspevkov zamestnancov a za podpory dodávateľa krmív pre zvieratá odviezla ZOO Košice už tretíkrát humanitárnu pomoc ukrajinským záhradám do Zoo Lodž, odkiaľ bude prepravená na inváziou postihnuté miesta. V zásielke boli tentokrát okrem krmív pre kopytníky aj pracie prostriedky a konzervy pre tamojších pracovníkov. Skupina pracovníkov košickej Zoo, ktorú viedol riaditeľ Erich Kočner účelne využila túto cestu a privezie do Košíc malé azúrové žabky.

(CŠ)

Foto: J. Kindl, ZOO Košice

Odporúčame

TOP články