V Košiciach sa začalo s výstavbou najmodernejšieho plaveckého komplexu na Slovensku

V Košiciach sa začalo s výstavbou najmodernejšieho plaveckého komplexu na Slovensku

V týchto dňoch sa oficiálne začalo s výstavbou Národného olympijského centra plaveckých športov Košice (NOCKE), ktorá v zmysle zmluvy potrvá 18 mesiacov. NOCKE nahradí doterajšiu Mestskú krytú plaváreň (MsKP), ktorá po 35 rokoch činnosti naposledy otvorila svoje brány návštevníkom 30. júna tohto roka.

Nový komplex určený nielen pre fanúšikov aktívneho pohybu a kluby plaveckých športov v našom meste by mal začať s prevádzkou v prvej polovici roka 2025. Po jeho dokončení sa spolu s celoročne prestrešeným vodnopólovým bazénom na kúpalisku Červená hviezda zvýšia kapacitné možnosti plávania pre verejnosť a športové kluby až o polovicu v porovnaní s predchádzajúcim stavom.

NOCKE sa stane aj dejiskom domácich a medzinárodných súťaží vo vodnom póle, plávaní a synchronizovanom plávaní. Prvou významnou športovou akciou by už v roku 2025 mali byť Majstrovstvá Európy do 23 rokov.

Začína sa o päť minút dvanásť

Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) sa s výstavbou NOCKE začína doslova o päť minút 12. Ak by sa tak nestalo, kvôli narušenej statike by najneskôr do troch rokov musela MsKP ukončiť prevádzku. Želá si, aby harmonogram prác postupoval podľa predpokladov a výstavbu čo najmenej ovplyvňovali rôzne nepredvídateľné vplyvy.

Nový plavecký komplex postaví vranovská spoločnosť Betpres, ktorá spomedzi troch záujemcov uspela vo verejnej súťaži s cenou 16,68 milióna eur bez DPH. Podľa ich konateľa Rolanda Ďurka síce predstavuje 18-mesačná lehota výstavby o šibeničný termín, avšak aj vzhľadom na ich predchádzajúce skúsenosti s veľkými stavbami (v Košiciach napr. v predstihu odovzdali mestu zrekonštruovanú roku Športovú halu Stará Jazdiareň) si trúfajú to v stanovenom termíne dokončiť. 

Hlavným investorom výstavby NOCKE je mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO), ktoré prevádzkuje Mestskú krytú plaváreň od roku 2021. Námestník riaditeľa pre ekonomiku TEHO Štefan Ferencz prisľúbil, že z ich pozície urobia všetko preto, aby všetko bolo hotové načas.

Vláda zo zdrojov Fondu na podporu športu (FNPŠ) schválila na tento projekt poskytnutie finančných prostriedkov v sume 8 340 148,06 eur, čo predstavuje 50-percent celkovej sumy na výstavbu NOCKE.

Viac v tlačovej správe mesta Košice: https://www.kosice.sk/clanok/v-kosiciach-sa-zacalo-s-vystavbou-najmodernejsieho-plaveckeho-komplexu-na-slovensku

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články