Prezidenti Slovenska a Nemecka sa zhodli na pomoci Ukrajine

Prezidenti Slovenska a Nemecka sa zhodli na pomoci Ukrajine

  Slovensko a Nemecko majú rovnaký postoj k pomoci Ukrajine. Uviedli to prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident Nemecka Frank-Walter Steinmeier po spoločnom stredajšom rokovaní v Košiciach s tým, že Európa aj NATO musia byť jednotní.

      „Dnes spoločne z Košíc môžeme vyslať tri signály, a to že celým srdcom a všetkými svojimi silami stojíme pri Ukrajine a budeme ju podporovať. Po druhé môžeme vyslať signál, že sme sa v Európskej únii (EÚ) neuveriteľne zomkli, a po tretie musíme Vladimirovi Putinovi ukázať, že európska demokracia je silná,“ povedal Steinmeier.
      Čaputová pripomenula, že Slovensko aj Nemecko čelia utečeneckej vlne, pričom cez Slovensko prešlo doposiaľ vyše 300.000 utečencov, z čoho sa tu zatiaľ usídlilo viac ako 70.000. Nemecký prezident vyzdvihol štát aj dobrovoľníkov na Slovensku, ako ich prijali. Zdôraznil, že aj Nemecko bude naďalej solidárne a bude prijímať utečencov z Ukrajiny. „Je to naša spoločná úloha – úloha celej EÚ a všetkých našich partnerov,“ dodal.
      Deklaroval, že Nemecko nebude zaostávať za ostatnými krajinami EÚ, Ukrajinu bude naďalej podporovať humanitárne, finančne aj vojensky.
      Slovenská hlava štátu dodala, že Slovensko od začiatku okrem humanitárnej pomoci poskytuje aj tú vojenskú. Podľa slov Čaputovej Ukrajina vedie spravodlivú obrannú vojnu, pričom je dôležitý spoločný postup aj čo sa týka spojeneckej obrany. „Sme otvorení pomáhať Ukrajine za predpokladu, že máme zabezpečenú obranu nášho štátu. A to je to, o čom rokujeme s našimi aliančnými partnermi,“ povedala.
      Prezidenti hovorili aj o potenciálnom kandidátskom statuse Ukrajiny, pokiaľ ide o členstvo v EÚ. Čaputová zopakovala, že Slovensko podporuje kandidátsky status Ukrajiny.

Musíme sa zbaviť závislosti od plynu z Ruska

Prezidentka zároveň uviedla, že je potrebné zbaviť sa závislosti na plyne z Ruska. Akýkoľvek razantný krok zo strany Ruska by Slovensku spôsobil problém.
      Čaputová pripomenula, že SR je závislá od ruského plynu, no vypnutie jeho dodávky podľa nej Slovensku nehrozí. „Ale, ako sa ukazuje, Rusko je nepredvídateľný partner,“ povedala s tým, že je potrebné pripraviť sa na každý scenár. Podľa jej slov sa aktuálne napĺňajú naše zásobníky. „Snažíme sa diverzifikovať naše zdroje, pokiaľ ide napríklad o nákup LNG,“ dodala prezidentka. Vykurovanie domácností je podľa slovenskej hlavy štátu zabezpečené aj na ďalšie sezóny.
      

      Čaputová tiež pripomenula, že v zmluve je dohodnutá platba v eurách. „Na tom zatiaľ zotrváva aj slovenská pozícia – tak, ako aj pozícia všetkých štátov Európskej únie.“ Tvrdí, že je potrebné spolupracovať v jednotnom postupe so všetkými krajinami EÚ a zabezpečiť svoju budúcnosť z hľadiska energetických zdrojov nezávisle od Ruska.
      „Nechceme byť naďalej závislí od ruského uhlia, ropy a plynu. Na tom treba čo najskôr pracovať,“ dodal nemecký prezident.
      
Zastavenie dodávok ruského zemného plynu do Poľska a Bulharska označil za porušenie pravidiel. „Je to vlastne vydieranie, nemôžeme to prijať,“ uviedol s tým, že za suroviny z Ruska bude Nemecko naďalej platiť v eurách.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články