Na poslednú rozlúčku s arcibiskupom Tkáčom sa chystajú tisícky veriacich

Na poslednú rozlúčku s arcibiskupom Tkáčom sa chystajú tisícky veriacich

Aj mesto Košice chce v spolupráci s Košickou arcidiecézou prispieť k dôstojnému zabezpečeniu poslednej rozlúčky s osobnosťou mimoriadneho významu – emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom, ktorý zomrel v utorok 23. mája vo veku 89 rokov. Mesto bolo súčinné napríklad pri vyvesení čiernej vlajky nad vstupom do Dómu svätej Alžbety. Pri Urbanovej veži zabezpečí veľkoplošnú obrazovku, na ktorej sa budú premietať pohrebné obrady a priebeh omše. Rovnako pomôže v deň pohrebu pána Alojza Tkáča regulovať dopravu a parkovanie v meste.

Okrem toho mesto poskytne súčinnosť Mestskej polície, ktorej príslušníci budú pomáhať pri organizovaní dopravy, usmerňovať veriacich a postarajú sa aj o zabezpečenie verejného poriadku nielen v centre mesta. Správa Mestskej zelene zas prispeje k skrášleniu okolia Dómu svätej Alžbety.

Do metropoly východu sa chystajú tisícky veriacich

„Sme v intenzívnom kontakte s  Košickou arcidiecézou a robíme všetko preto, aby sme v maximálnej miere prispeli k dôstojnému priebehu rozlúčky. Očakávame, že do Košíc zavítajú tisícky ľudí z rôznych slovenských farností. Predpokladáme aj vyššiu účasť duchovných a osobností spoločenského života. Autobusom poskytneme priestor na parkovisku pri Košickej futbalovej aréne, odkiaľ sa veriaci do centra mesta budú môcť dostať MHD. Tí, ktorí prídu do Košíc individuálnou dopravou, majú v deň pohrebu medzi 8.00 – 14.00 hod. možnosť bezplatne nechať svoje auto v Parkovacom dome pri Steel aréne. Vodiči budú môcť využiť celú jeho kapacitu s výnimkou rezidentských miest. K dispozícii budú aj regulovčíci, ktorí ochotne všetkých vodičov áut usmernia,“ uviedla viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová (KDH).

Verejnosť môže svoj odkaz pre arcibiskupa zanechať v kondolenčnej knihe v Dóme svätej Alžbety každý deň do 19.00 hod., v pondelok 29. mája to bude ešte o hodinu dlhšie. Práve v tento deň medzi 10.00 – 20.00 hod. môžu veriaci pri rakve s jeho telesnými pozostatkami vzdať poslednú úctu. Posledná rozlúčka s arcibiskupom Tkáčom spojená s omšou a pohrebnými obradmi sa v Dóme svätej Alžbety začína v utorok 30. mája o 10.30 hod. Po smútočnom obrade bude jeho telo uložené v centrálnej krypte v Dóme rovnako to bolo u kardinála Tomka, ktorý zomrel vlani.

Viceprimátorka Gurbáľová: Za každých okolností rozdával lásku, ľudskosť a dobré rady

Viceprimátorka verí, že rozlúčka prebehne v pokojnej a dôstojnej atmosfére. Pripomína, že mesto uplynulý rok v auguste spolu s Košickou arcidiecézou a ďalšími inštitúciami veľmi dobre zvládli rozlúčku s kardinálom Jozefom Tomkom, ktorá bola takisto situovaná do centra mesta a prebiehala v Dóme sv. Alžbety.

„V osobe arcibiskupa Alojza Tkáča odišiel inšpiratívny človek s charizmatickým vyžarovaním. Napriek svojmu pohnutému životnému osudu a chorobám, ktoré ho najmä v ostatných rokoch trápili, dokázal za každých okolností rozdávať lásku, ľudskosť aj dobré rady a povzbudenia. Viackrát som mala možnosť byť v jeho spoločnosti, bol aj výborný a vtipný spoločník a mimoriadne rozhľadený a sčítaný človek. Jeho príhovory mali skvelé postrehy a obrovský nadhľad. Vedel príznačne pomenovať, čo je v živote dôležité a aj vlastnou skúsenosťou inšpirovať veriacich k pozitívnemu vnímaniu dôležitých hodnôt. Nech odpočíva v pokoji.“

Zdroj: DT

Foto (ilustr.): Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články