Most pri UNLP podľa posudku netreba búrať, iba opraviť

Most pri UNLP podľa posudku netreba búrať, iba opraviť

Oblúkový most pri košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) premosťujúci štvorprúdovú cestu a električkovú trať na Triede SNP si vyžaduje rekonštrukciu, jeho búranie nie je nutné. Vyplýva to z posudku Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK), o ktorom vo štvrtok nemocnica informovala.

      Most, ktorý spája areál na Triede SNP s areálom na Ipeľskej ulici, pre jeho zlý stav UNLP uzavrela koncom septembra. Rozhodnutie prijalo vedenie nemocnice krátko po obhliadke mostného objektu pri príprave nového nemocničného projektu parkovania.
      „Podľa posudku z mimoriadnej obhliadky, ktorý máme k dispozícii, most si vyžaduje rekonštrukciu, jeho zbúranie však nie je nutné. Nosná konštrukcia a spodná stavba nevykazujú viditeľné poruchy, ktoré by boli predpokladom rizika náhleho zrútenia mosta. Pre dopravu pod ním je teda most bezpečný. Jeho technický stav však okrem prechodu peších chodcov neumožňuje prejazd vozidiel po ňom,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik.
      O posudok SC KSK požiadala nemocnica koncom októbra. Z neho vyplynulo, že v súčasnom technickom stave most nie je využiteľný pre pravidelnú dopravu. „Základným problémom je nefungujúce odvodnenie a porušenie mostného zvršku, ktorému sa predchádzajúce vedenia UNLP vôbec nevenovali a nechali tento objekt chátrať niekoľko rokov. Okrem zanedbanej údržby a prakticky žiadnych opráv v uplynulých rokoch nikto nezabránil parkovaniu na moste ani prístupu nepovolaných osôb – bezdomovcov, do komôr, teda do samotných útrob mosta,“ konštatoval Slávik.
      Keďže sa blíži zimné obdobie, UNLP očistila mostný objekt od vegetácie a upratala jeho vnútro, už dávnejšie došlo k zákazu parkovania na ňom. „Tento týždeň sa realizovalo vyplnenie trhlín  asfaltom pozdĺž poškodeného povrchu, aby sme pred zimou zabránili ďalšiemu zatekaniu dovnútra mosta a minimalizovali tak jeho devastáciu. Most bude dostupný pre peší prístup našich zamestnancov, ako aj zamestnancov a študentov Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorí potrebujú využívať prístup do našich areálov,“ dodal generálny riaditeľ.
      Do celkovej rekonštrukcie mosta, ktorá podľa UNLP závisí od finančných zdrojov a vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ako vlastníka, sa na moste budú vykonávať pravidelné denné kontroly, čistenie a podľa potreby aj malé údržbárske práce.

Zdroj: TASR

Foto: Fb UNLP

Odporúčame

TOP články