Krásneho životného jubilea sa dožíva kostýmová výtvarníčka Danica Hanáková

Krásneho životného jubilea sa dožíva kostýmová výtvarníčka Danica Hanáková

22. augusta 2023

Danica Hanáková, bývalá dlhoročná šéfka umeleckých dielní a kostýmová výtvarníčka oslávila krásne jubileum. Narodila sa 22. augusta 1953 v Bratislave, ale celý svoj profesionálny život zasvätila košickému divadlu a je pokračovateľkou veľkej rodinnej divadelnej tradície.

„Možno pod vplyvom divadelného ovzdušia a ‚ozónu‘, ktorým som bola od narodenia nasiaknutá, som akosi prirodzene dospela k tomu, že divadelný kostým a scénografia bude to, čo chcem študovať. Divadelná budova, skúšky, predstavenia, častá prítomnosť v ateliéroch dielní, to bol vlastne môj druhý domov. Stará mamka – Ružena Pichlerová-Kustrová bola sólistkou opery, mamka – Božena Hanáková bola taktiež sólistkou opery a neskôr režisérkou, otec – Ján Hanák bol scénograf a akademický maliar, no a otcovi súrodenci Bohuš a Oľga boli sólistami v Opere Slovenského národného divadla. Takže divadlo a všetko okolo neho bolo s nami vždy a všade.“ Povedala o zdedených divadelných génoch jubilantka pred desiatimi rokmi pri odchode do dôchodku.

Prvé kostýmové návrhy vytvorila v našom divadle pre činohernú inscenáciu Tartuffe v roku 1975 a až do odchodu do dôchodku sa podieľala ako kostýmová výtvarníčka na viac ako 130 inscenáciách Opery, Baletu a Činohry. Celkovo aj s tvorbou pre iné divadlá to bolo podľa jej vlastných slov asi 190 kostýmových výprav: „Do každej inscenácie som sa vždy snažila vložiť maximum, či to bola činohra, opera, balet alebo televízny projekt, takže ťažko vybrať najobľúbenejšiu… Snáď Aida, Nabucco, Tartuffe, Richard III., Traviata, Netopier, Bachčisarajská fontána, Labutie jazero, Charleyho teta, Autobus, Muž a žena, Edith Piaf, Krútňava, Mister Scrooge, Vzkriesenie, Cosi van tutte, Únos zo Serailu, La serva padrona, Carmen, Fidelio, Figarova svadba, Letokruhy…“

„Divadlo je ako droga. Tak, ako nedokážem opísať ten úžasný pocit pri tvorbe, tak nedokážem vystihnúť slovami čarodejnú moc divadla. Raz ho nenávidíte a zdá sa vám, že ste za hranicou všetkých svojich možností, inokedy je to úplne opačné. Zabudnete na všetky bolesti a je to zrazu JUCHÚÚ!!! Darmo je – droga, je droga.“ Vyznala sa Danica Hanáková v už spomínanom rozhovore. Dodnes je divadlu verná a s manželom Jozefom Horváthom, tiež dlhoročným divadelníkom, si nenechajú ujsť žiadnu premiéru.

VŠETKO NAJLEPŠIE, PANI DANICA!

Zdroj: ND KE

Odporúčame

TOP články