Košický obchvat sa môže stavať, NDS podpísala zmluvu so zhotoviteľom

Košický obchvat sa môže stavať, NDS podpísala zmluvu so zhotoviteľom

Vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) podpísalo zmluvu na výstavbu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany so skupinou Eurovia SK a Eurovia CS. Zhotoviteľovi začala plynúť 30-dňová lehota, počas ktorej si preberie stavenisko a môže sa pustiť do práce. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.


      „Dnes už nič nebráni tomu, aby sa juhovýchodný obchvat Košíc začal stavať. Je to mimoriadne pozitívna správa pre celé východné Slovensko. Verím, že stavbári sa pustia do práce čo najskôr,“ skonštatoval minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
      Podpis zmluvy oddialilo prvostupňové rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušiť celý tender po tom, ako v popise zákazky chýbali slová „alebo ekvivalent“. Napokon sa však situácia vyriešila prijatím novely zákona o verejnom obstarávaní. „Ďakujem Úradu pre verejné obstarávanie za konštruktívny prístup a takisto poslancom Národnej rady (NR) SR za to, že túto novelu schválili,“ dodal minister.
      „Podpisom zmluvy na výstavbu obchvatu Košíc sme sa presvedčili, že keď sa dejú správne veci, v správny čas a s kolektívom pracovitých ľudí, tak sa dostaví zaslúžený výsledok. Preto sa chcem obzvlášť poďakovať tímu právnikov a odborníkov na verejné obstarávanie Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorí vynaložili maximálne úsilie, aby sme k podpisu zmluvy mohli pristúpiť a oceniť v tomto smere aj podporu ministra dopravy a výstavby SR,“ zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko.
      Výstavba juhovýchodného obchvatu Košíc sa začne už v najbližších týždňoch a potrvá približne tri roky. Vo výsledku prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude aj súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia. Úsek Košice, Šaca – Košické Oľšany bude mať 14,3 kilometra a jeho výstavba má stáť 132,6 milióna eur bez DPH. Financovaný bude v prevažnej miere z eurofondov.

Zdroj: TASR

Foto (vizulizácia): Geodeticca

Odporúčame

TOP články