Košice zvyšujú bezpečnosť chodcov

Košice zvyšujú bezpečnosť chodcov

Na siedmich križovatkách v meste to bude pre chodcov bezpečnejšie. Mesto tam namontuje inteligentné dopravné značenie, pribudnú aj fotovoltaické svietidlá.

Nové značenie za takmer 34 000 eur pribudne pri Gymnáziu Alejová, pri kostole a obchodnom centre na Americkej triede, na Bajzovej ulici, na Myslavskej ceste pri odbočke na Hrebendovu, pri Spojenej škole na Odborárskej a na Ružovej ulici.

Inteligentné priechody pre chodcov sú jedným z najúčinnejších prostriedkov na zlepšenie ich bezpečnosti a 24 hodín denne slúžia ako prevencia pred vznikom dopravných nehôd. Fungujú tak, že ak sa na priechode nachádza chodec, začnú blikať, čo dá vodičom signál na to, aby začali brzdiť.

Starosta Severu Ténai víta osadenie inteligentných bezpečnostných prvkov ku škole na Odborárskej ulici

„Naša mestská časť má veľký problém s tranzitnou dopravou. Tá vo veľkej miere využíva cestné komunikácie na Severe, ktoré na to nie sú stavené. To je aj prípad Odborárskej a Študentskej ulice, ktoré po ich nedávnej súvislej oprave omnoho viac ako miestni obyvatelia využívajú prechádzajúci vodiči, pre ktorých je skratkou z centra mesta do iných mestských častí. Keďže sa tam nevrátil spomaľovač, vítam, že sa tam pred školou umiestni inteligentný priechod pre chodcov a zvýši sa tým najmä bezpečnosť detí, ktoré ju navštevujú. Verím, že podobné zvýraznenia priechodov pribudnú aj na ďalších miestach na Severe,“ uviedol starosta tejto mestskej časti František Ténai. 

Za uplynulé dva roky bolo zrealizovaných celkom deväť inteligentných zvýraznení priechodov ďalších bezpečnostných prvkov. V roku 2020 pribudli na Južnej triede v MČ Juh, na Národnej triede v MČ Sever, na Triede L. Svobodu v MČ Dargovských hrdinov, na Staničnom námestí v MČ Staré mesto, na Ázijskej triede v MČ Sídlisko Ťahanovce. Ďalšie aj s nasvietením zvyšujú od minulého roka bezpečnosť cestnej premávky na Triede KVP, resp. Moskovskej triede v MČ Sídlisko KVP. V lete tohto roka boli uvedené prevádzky ďalšie dva inteligentné priechody s nasvietením aj na Rovníkovej ulici v MČ Nad jazerom a na Ondavskej ulici pri UNLP v MČ Západ.

Primátor Polaček: Chceme takto eliminovať čo najviac rizikových úsekov

Košický primátor Jaroslav Polaček je takisto rád, že sa pokračuje v projektoch, vďaka ktorým sa budú môcť chodci v uliciach mesta cítili opäť o čosi bezpečnejšie.

„Lokality pre umiestnenie tohto druhu inteligentného dopravného značenia sme vyberali v spolupráci s mestskými časťami a krajským dopravným inšpektorátom. Na budúci rok máme pripravených 10 projektových dokumentácií na vybudovanie inteligentného priechodu pre chodcov vrátane špeciálnych svietidiel umiestnených na stožiaroch, ktoré ich budú osvetľovať. Našou prioritou je eliminovať čo najviac rizikových úsekov a pomôcť tak zlepšiť viditeľnosť chodcov, ktorí patria k najohrozenejším účastníkom cestnej premávky,“ skonštatoval primátor.

Tento mesiac pribudne fotovoltaické svietidlo na priechode pri Crow aréne, v pláne sú aj ďalšie

Ako ešte doplnil, mesto chce pre zlepšenie bezpečnosti dopravy osadzovať pri viacerých úsekoch chodníkov fotovoltaické svietidlá. Pôjde najmä o lokality, kde nie je doposiaľ vybudovaná potrebná infraštruktúra pre verejné osvetlenie. Po osadení troch kusov takýchto svietidiel v lokalite na Demetri na sídlisku Ťahanovce pribudne ešte tento mesiac ďalší aj na Kostolianskej ceste od križovatky pri Crow Aréne v smere Májovú ulicu. Ďalšie by začiatkom budúceho roka mali na každého zasvietiť v parku nad kostolom na Kalvárii a na ceste od Ťahanovského mosta ku minerálnemu prameňu Gajdovka.

Vlado Fabián

Foto: ilustračné/pixabay

Odporúčame

TOP články