Hasiči v Košiciach vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Za štyri dni evidujú v Košickom kraji 97 požiarov tráv a suchých porastov

 Na území Košíc platí do odvolania čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na pozemkoch s porastom a lesných pozemkoch. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach ho vyhlásilo v stredu (23. 3.). Zakázané je tak najmä fajčiť a používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve. Košická krajská polícia apeluje na občanov všetkých okresov kraja, aby zbytočne nemanipulovali s ohňom.


      „Vypaľovanie trávnatých porastov a spaľovanie odpadu z lístia, trávy a konárov je nielen nebezpečné, ale aj nezákonné,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Lenka Ivanová s tým, že polícia sa v súčasnosti zaoberá niekoľkými prípadmi.
      Pripomenula, že v pondelok 14. marca v Rozložnej v okrese Rožňava 65-ročný miestny muž v jednej zo záhrad pohrabal trávu a následne ju podpálil. Požiar sa vplyvom vetra rozšíril. Ako za nemocnicu v košickej Šaci potvrdila hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, muž utrpel popáleniny na 98 percentách plochy tela, ktorým napokon podľahol. Pri tomto požiari zhorel približne jeden hektár lesného porastu a 50 hektárov trvalo trávnatého pozemku.
      Polícia sa zaoberá aj požiarom v obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves. Požiar suchého trávnatého porastu pri miestnej osade blízko obytného domu sa rozšíril aj na provizórny sklad dreva, od ktorého sa zapálila strešná konštrukcia celého domu. Škodu predbežne vyčíslili na 150.000 eur.
      Trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia začali okrem uvedeného prípadu aj v súvislosti so stredajším požiarom v obci Vyšná Kamenica v okrese Košice-okolie, kde sa škody vyšplhali na viac ako 71.000 eur. „Pri vypaľovaní suchého porastu začala horieť najprv jedna rekreačná chata, potom obhorela dreváreň pri ďalšej chate, následne sa požiar rozšíril aj k suchému WC a živému plotu vedľajšej chaty a nakoniec zhorel aj altánok postavený pri štvrtej chate,“ spresnila Ivanová.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): Hasiči Košice

Odporúčame

TOP články