Dni Ukrajiny budú o cezhraničnej spolupráci, kultúre i gastronómii

Dni Ukrajiny budú o cezhraničnej spolupráci, kultúre i gastronómii

Kultúrny program, gastronómiu aj Slovensko-ukrajinské fórum ponúkne v poradí 9. ročník podujatia Dni Ukrajiny, ktoré sa v Košiciach začína vo štvrtok a potrvá týždeň. Podujatie je zamerané na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskou republikou.

Za organizátorov o tom informoval riaditeľ Združenia Feman Eduard Buraš. Tento ročník slávnostne otvoria v Kasárňach/Kulturparku, kde sa uskutoční aj filmový festival dokumentárnych filmov o Ukrajine „Naše svety“ – Film Európa 2023. Na priaznivcov tradičnej ukrajinskej gastronómie čaká okrem iného prezentácia typického nealkoholického ukrajinského nápoja či miniveľtrh farmárskych výrobkov, vína a mäsových výrobkov. Chýbať nebude ani tradičný beh v Mestskom parku. „Veteránska míľa odštartuje symbolicky 24. septembra ako pripomienka na 19 mesiacov trvajúci vojnový konflikt na Ukrajine,“ uviedol.

Novinkou tohto ročníka bude deň venovaný prezentácii kultúry Hucuľov, ktorá vyvrcholí koncertným programom. Cieľom dvojdňového Slovensko-ukrajinského fóra, ktoré je naplánované od pondelka (25. 9.), je podľa Buraša definovať aktuálne možnosti na rozvoj cezhraničnej spolupráce podnikateľských subjektov a samospráv s osobitným zreteľom na vojnou zničené územie susednej Ukrajiny. Podrobný program je zverejnený na webovej stránke dniukrajiny.sk.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.) Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články