Košické Národné tenisové centrum Košice sa v druhej polovici mája stane dejiskom dvoch významných medzinárodných tenisových turnajov. Už od pondelka 18. mája odštartujú 26. medzinárodné majstrovstvá Slovenska žien – Slovak Open 2026. O týždeň neskôr, od 25. mája, budú kurty patriť mužom v rámci challengerového turnaja Košice Open. Na oboch podujatiach sa predstavia aj slovenskí reprezentanti z Davis Cupu a Billie Jean King Cupu.
Primátor Jaroslav Polaček vníma príchod turnajov ako návrat veľkého tenisu do mesta. Pripomenul, že Košice mali v minulosti silnú tenisovú tradíciu, najmä počas challengerov na Aničke v 90. rokoch. Podľa jeho slov sa mesto snaží nadviazať na túto éru a opäť vybudovať reputáciu tenisového centra. Zároveň zdôraznil, že vstup na oba turnaje bude pre verejnosť bezplatný.
Mesto Košice spolu s organizáciou Visit Košice patrí medzi partnerov podujatí a očakáva zvýšený prílev návštevníkov. Pre divákov budú pripravené mobilné tribúny – hlavný kurt ponúkne kapacitu približne 800 miest, vedľajší viac než 200.
Turnaj Slovak Open má bohatú históriu. V minulosti sa na ňom predstavili aj neskoršie svetové jednotky ako Kim Clijsters, Justine Henin, Angelique Kerber či Karolína Plíšková. Organizátori očakávajú účasť hráčok a hráčov z viac ako 20 krajín sveta. Finálové zápasy bude vysielať STVR.
Šéf organizačného výboru Igor Moška ocenil podporu Fondu na podporu športu a vyjadril presvedčenie, že Košice nadviažu na úspešnú tenisovú históriu. Tento rok sa uskutoční siedmy ročník mužského turnaja Košice Open, zatiaľ čo ženský Slovak Open sa v meste koná po prvýkrát.
Riaditeľ turnaja Rudolf Horváth predstavil aj konkrétne obsadenie. Na ženskom turnaji sa predstavia hráčky z prvej svetovej stovky – Argentínčanka Solana Sierra a Nemka Tamara Korpatschová. Zo slovenských hráčok sa však pre chorobu odhlásila Mia Pohánková. Voľné karty do hlavnej súťaže získali Nina Vargová, Radka Zelníčková, Kali Šupová a Laura Masaryková.
Na mužskom turnaji bude najvyššie nasadený Brit Jay Clarke. Zo Slovákov sa v hlavnej súťaži predstavia Norbert Gombos, Jozef Kovalík (vracajúci sa po zranení), Miloš Karol a Michal Krajčí. V kvalifikácii nastúpi Lukáš Pokorný, pričom voľné karty dostali Marko Bekéni, Dominik Mačej a Radovan Michalik.
Košické NTC neslúži len pre vrcholové podujatia, ale aj ako tréningové centrum pre mladé talenty a verejnosť. Areál zahŕňa tenisovú halu so šiestimi kurtmi, pričom časť z nich je využívaná aj pre bedminton. K dispozícii je aj osem vonkajších kurtov, fitness centrum, reštaurácia či ďalšie zázemie.
Centrum bolo otvorené v máji 2024 a jeho výstavba stála 17,25 milióna eur. Financovanie zabezpečilo Ministerstvo financií SR (9 miliónov eur), Slovenský tenisový zväz (3,19 milióna eur) a mesto Košice (3,06 milióna eur), zvyšok pokryl bankový úver. Projekt získal aj ocenenie v súťaži Stavba roka 2024 od Ministerstva dopravy SR za celospoločenský prínos.














